80-433 Gdańsk, ul. Zawiszy Czarnego 6/1 58 340 47 63 Email: kancelaria@fortuna-krp.pl

Prawo budowlane - Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna Gdańsk

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane stanowi najważniejszy akt prawny regulujący kwestie projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, a także zasady działania organów administracji publicznej w tym zakresie.

Ponadto w ustawie można znaleźć unormowania dotyczące ochrony środowiska w procesie budowlanym, uzyskiwania niezbędnych dokumentów, oddawania obiektów budowlanych do użytkowania i wiele innych.

Problematyka procesów budowlanych jest trudna, a prawidłowe przeprowadzenie procesu budowlanego wymaga dobrej znajomości procedur. Brak stosownych dokumentów może okazać się początkiem długotrwałych i kosztownych problemów.

Przed zakupem działki warto ustalić przeznaczenie gruntu oraz zapoznać się z dokumentami planistycznymi dla danego terenu, ponieważ nie każdą nieruchomość można przeznaczyć pod planowaną inwestycję. Przed przystąpieniem do budowy konieczna może okazać się zmiana przeznaczenia gruntu, tzw. odrolnienie, które stanowi złożoną procedurę. Zakup działki rolnej z zamiarem jej zabudowy może okazać się ryzykowny, ponieważ inwestor nie ma pewności, czy jego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Dlatego warto uzyskać w tym zakresie poradę specjalisty.

Chcesz rozpocząć budowę domu, ale nie wiesz jak dopełnić wszystkich procedur?

DLA FIRM

OBSŁUGA PRAWNA FIRM

OBŁUGA PRAWNA FIRM

Jeśli masz pytania lub chcesz zasięgnąć naszych porad dotyczących obsługi prawnej firm - umów się na spotkanie w naszej kancelarii. Zadzwoń i umów spotkanie: 58 340 47 63

Przystąpienie do budowy domu musi zostać poprzedzone całą procedurą, w toku której pozyskane zostaną niezbędne dokumenty. Ich brak może prowadzić do poważnych konsekwencji. Możemy pomóc Ci dochować wszelkich formalności. Nie zawsze proces budowlany przebiega bezproblemowo, co dostarcza nerwów i stresu, dlatego w takich sytuacjach ważne jest wsparcie profesjonalisty, który pomoże w rozwiązaniu problemu, wskazaniu kierunku dalszych działań oraz doprowadzeniu procedury do końca.

A może odmówiono Ci zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę? Możemy podjąć się przeprowadzenia procedury odwoławczej od decyzji odmownej.

Dobudowałeś taras przy domu i dowiedziałeś się, że stanowi on samowolę budowlaną?

Często inwestorzy nie mają świadomości, że podejmowane przez nich działania, np. rozbudowa domu o taras bądź garaż wymaga uzyskania osobnego pozwolenia na budowę. O przedmiotowym obowiązku dowiadują się dopiero po fakcie, gdy sprawą interesuje się organ nadzoru budowlanego. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Ustawa przewiduje bowiem procedurę legalizacji samowoli budowlanej.

Jeśli chcesz dokonać rozbiórki obiektu budowlanego, ale nie jesteś pewny czy planowane przez Ciebie działania wymagają zgłoszenia, możemy pomóc Ci w dokonaniu stosownych ustaleń. Prawo budowlane mamy w małym palcu!

Jesteś deweloperem i masz zamiar rozpocząć długoterminową inwestycję?

W takich przypadkach pożądane jest wsparcie prawników, dla prawidłowego uregulowania wszelkich kwestii związanych z tytułem prawnym do nieruchomości, ze sprzedażą nieruchomości, prawidłowym sporządzaniem umów deweloperskich, by uniknąć późniejszego podważenia ich zapisów jako zawierających tzw. niedozwolone klauzule umowne. Prawnicy naszej Kancelarii podejmą się stałej obsługi i bieżącego wsparcia na każdym etapie realizacji inwestycji.

Czy wiesz, że w podpisanej w marcu b.r. nowelizacji prawa budowlanego, która wejdzie w życie we wrześniu b.r. zmieni się m.in. wykaz obiektów, których budowa nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, jak również wykaz obiektów, których budowa będzie mogła odbyć się na podstawie zgłoszenia? Zmiany będą dotyczyły także m.in. kwestii projektów budowlanych oraz przyłączeń do sieci. Zmienią się również zasady legalizacji samowoli budowlanych.

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA z zaangażowaniem podejmuje się spraw z zakresu prawa budowlanego.

Obsługiwaliśmy małych i dużych inwestorów. Prowadziliśmy sprawy zarówno nabywców nieruchomości, jak i deweloperów, dlatego mamy doświadczenie w zakresie analizowania skomplikowanych i obszernych umów deweloperskich oraz bieżącej obsługi na każdym etapie realizacji inwestycji budowlanej. Możemy udzielić pomocy zarówno osobom fizycznym, małym jak i dużym podmiotom gospodarczym.

USŁUGI PRAWNICZE DLA FIRM
I OSÓB FIZYCZNYCH