80-433 Gdańsk, ul. Zawiszy Czarnego 6/1 58 340 47 63 Email: kancelaria@fortuna-krp.pl

Premia regulaminowa a rezygnacja z pracy - Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna Gdańsk

Premia regulaminowa a rezygnacja z pracy

Premia półroczna to dla wielu pracowników ważna część wynagrodzenia. Najczęściej warunkiem jej przyznania jest wypracowanie określonego wyniku. Czy należy się ona pracownikowi, który zrezygnował z pracy w trakcie okresu rozliczeniowego?

Czytelnik Trojmiasto.pl, zadał pytanie odnośnie premii regulaminowej a rezygnacji z pracy:

Zostałem przyjęty do pracy 06.06.2022, pracowałem do 30.12.22. Przyjmując się, otrzymałem informacje od kierownika o półrocznych premiach. Przez cały czas mojej pracy był nacisk na to, aby taką premie uzyskać. Premia miała być wypłacona początkowo 10 stycznia 2023 r., a później 10 lutego 2023 r. W międzyczasie znalazłem inną pracę, ale pracowałem do końca roku z myślą o premii. Czy pracodawca powinien mi ją wypłacić, skoro na nią zapracowałem, mimo że już tam nie pracuję?

Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna – radca prawny z naszej kancelarii:

Z zapytania czytelnika zdaje się wynikać, że mamy tutaj do czynienia z premią regulaminową – a więc premią, której przesłanki nabycia pracodawca określił w jakimś wewnątrzzakładowym akcie (np. regulaminie) i która ma charakter roszczeniowy – co oznacza, że jeśli spełnione zostały przesłanki przyznania premii regulaminowej, pracownik może domagać się jej wypłacenia na drodze sądowej.

Nadto wydaje się, że nabycie prawa do premii, w sytuacji opisanej przez czytelnika, uzależnione było od wyników osiąganych przez danego pracownika. Sugeruje to wspomniany nacisk na uzyskanie premii – a zapewne w istocie nacisk na realizację wyników, które tę premię warunkowały.

W takich okolicznościach, w mojej ocenie, jeśli pracownik faktycznie osiągnął określone z góry wyniki dające mu prawo do premii, można postawić tezę, że nabył on prawo do żądania premii. Niemniej oczywiście, nie znając szczegółowych regulacji wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy ani też szczegółów stanu faktycznego, nie sposób tutaj wypowiedzieć się wiążąco.

Czytaj więcej na: https://praca.trojmiasto.pl/Premia-regulaminowa-a-rezygnacja-z-pracy-n176228.html

Umów się na poradę prawną

Jeśli potrzebujesz pomocy, porady prawnej – skontaktuj się z nami. Zapraszamy na konsultację. Umów się pod nr tel: 58 340 47 63